Elektronik fetal izleme


Bebeğin kalp atışlarını takip etmek için kullanılan kulak trompeti yerine geçen yüksek teknolojili bir yöntemdir. Yasal nedenlerden dolayı tüm annelere 20 dakika elektronik fetal izleme (EFİ) uygulanır, normal doğumlarda sürekli izlemeye gerek yoktur ve skalp (kafa derisi) monitörüne gerek olmadan dışarıdan uygulanır. Yüksek riskli gebeliklerde EFİ sizin ve özellikle bebeğinizin güvenliği için doğumun başından sonuna kadar uygulanır. Eğer doğum uyarılır veya herhangi bir nedenle hızlandırılırsa veya epidural anesteziyi tercih etmişseniz EFİ kullanılır. Başlıca işlevi, fetal sıkıntıya ait uyarı vermesidir.

Nedir? İki tür elektronik izleme mevcuttur : harici ve dahili.

Harici izleme: Kısa süreli rutin takiplerde ve bazen de gebelikte bebeğin kalp atışlarının bir süre izlenmesi gerektiğinde kullanılır. Bebeğin kalp atışlarını ve rahim kasılmalarını kaydeden alıcılar karnınıza kemerlerle tutturulur ve gelen sinyaller bir grafik olarak çizilir.

Dahili izleme: Bbiraz daha kesindir. Kemerler belinize bağlanır ve küçük bir elektrot, rahim ağzı 2- 3 cm. açıldığında bebeğin kafa derisine tutturulur. Aynı zamanda kasılmaları ve kalp atışlarını parlayan ışıklar şeklindeki görünür dalgalar halinde kaydeden video gösterge ünitesi de vardır.

Telemetri olarak bilinen EFİ’ nin en son tipi, radyo dalgaları kullanır ve bebeğin monitörünü uyluğunuza bağlı olan bir vericiye takarak dolaşmanıza olanak tanır. Eski teçhizat sizi yatak veya iskemleye bağlar.

Nasıl çalışır? Bir kasılma sırasında, plasentaya giden kan akımı birkaç saniye için azalır ve bebeğin kalp atış hızı azalır. Kasılma geçtiğinde kalp hızı normal seviyesine döner. Eğer bu dönüş gecikirse, bebek sıkıntıya girer ve sağlığını korumak için doğum hızlandınlabilir.

Doktora nasıl yardımcı olur? EFİ, Tıbbi ekibe bebeğin durumu hakkında saniye saniye bilgi verir. Bebek sıkıntıya girerse doktorları uyanr ve istenmeyen bir olay gelişmeden müdahale şansı verir. Eğer doktorlar siz ve bebeğinizin EFİ’siz daha iyi olacağınıza karar verirlerse, bu bebeğin durumunun iyi olduğunu gösteriyor demektir; içiniz rahat olsun.

Dezavantajları: EFİ doğum odasındaki elektronik teçhizat sayısını artırır, atmosferi oldukça klinikvari hale getirir ve ekip sizden çok makinelere konsantre olabilir. Ekip, oluşabilecek küçük değişimlerden bile haberdar olacağından, doğumun doğal seyrini izlemekten çok, müdahale etme eğiliminde olacaktır.1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük