Uzmanlarımız

Psikolog Eda Gökduman( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Emzirmeyi Sonlandırma Sürecinde Annelere Öneriler

Memeden kesme dönemi birçok annenin duygusal karmaşa yaşadığı bir süreçtir . 

  • “ Çocuğuma zarar vermeden bunu nasıl başarabilirim ?”
  • “ Birçok yolu denedim ama başaramıyorum?”
  • “ Çok sinirli oluyor , yine de memeyi istiyor, ne yapabilirim ?” 
Bu endişelere sahip bir annenin ilk yapması gereken : 
 
Emzirmeyi bırakmak için en doğru zamana karar vermektir  
Çocuğunuzu ne zaman memeden kesmeniz gerektiğine  doğumundan itibaren onu tanıyan, gelişimini ve büyüme süreçlerini  takip eden çocuk doktorunuz vermelidir. Bu dönemde çocuk doktorunuzla birlikte hareket etmelisiniz. 
 
Çocuk doktorunuzun artık zamanı geldi , emzirme sonlandırma sürecine  başlayabiliriz ifadesinden sonra dikkat etmeniz gerekenler nelerdir ? 
1) Bu sürece öncelikle annenin duygusal olarak hazır olması gereklidir. Emzirme ;  her kadının  annelik süreci için farklı duygular yaşadığı bir dönemdir.  Bebeğinin ona olan bağlılığından mutluluk duyar ve onu büyüttüğünü, güzel beslediğini ona hissettirir. Bebeğinden bu şekilde ayrılmaya  duygusal olarak hazır olmalıdır. Eğer anne duygusal olarak hazır olmadan bu sürece başlarsa yeniden başa dönen  ve bir türlü başarılamayan  memeden kesme süreçleri gözlemleyebiliriz. 
 
Bu süreçte anne duygusal olarak rahatlamak için neler yapmalıdır ? 
Anne; bebeğinin artık büyüdüğünü daha iyi görecektir. Çocuğu bir birey olarak beslenmesinde anneden bağımsız olarak hareket edebilecek , kendi gelişiminin daha sağlıklı ilerlediğini anneye gösterecektir. Bunu başarabilen bir çocuğu olduğunu görmek bir anneyi daha mutlu eder. 
 
Duygusal olarak rahat olduğunuz bir dönemde memeden kesme sürecine başlamalısınız. Stresli olduğunuz dönemlerde daha sabırsız, sinirli ve aşırı duygusal olabilirsiniz. Yaşadığınız stres çocuğunuza yansıyabilir. 
 
2) Çocuğunuz da  emzirmeyi bırakma döneminde rahat olmalıdır.  Çocuğun stresli olduğu dönemler ( diş çıkarma, bakıcı değiştirme, ev değişikliği   vb ) başarıların geciktiği  ve çocuğun duygusal olarak daha fazla baskı yaşadığı dönemlerdir. Bu nedenle çocuğunuzun ve sizin rahat , daha mutlu olduğu dönemleri tercih etmelisiniz. 


12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük