Uzmanlarımız

Psikolog Eda Gökduman( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Çocuğunuza Televizyon Karşısında Yemek Yedirmeyin

 

Bir anneyi en mutlu eden; tabağını bitiren bir çocuğa sahip olmaktır.  Çünkü çocuğu  iyi beslendiğinde  gerekli vitaminleri alacak, bağışıklık sistemi güçlenecek, zayıf kalmayacak ve böylece daha az hastalanacaktır. 

Fakat  birçok anne çocuğuna yemek yedirememekten şikayetçi… Yemek yedirmeyi  başarabilmek için de kendine özgü  birçok yol deniyor. Komiklikler yapıyor, oyuncakları kullanıyor, en leziz yemek tariflerini   yaratıcılığını  kullanarak  hazırlıyor. Tüm bu çabaları bizler  de tabiî ki destekliyoruz… 

Çoğu anneden duyduğumuz;   çocuğuna  bebeklik döneminden itibaren televizyon karşısında yemek yedirmesi. Bu yolla daha kısa surede yemek yedirebildiğini  ifade ediyor. 
 
Anneler için oldukça  pratik olan bu yolu sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması  açısından neden tercih etmediğimizi kısaca ifade edelim: 
Çocuğunuz  televizyon karşısında daha çok yemek yiyor . Çünkü , sürekli değişen , hareketli, renkli ekran dikkatinin sürekliliğini sağlamış oluyor. Çocukların dikkati kısa sürelidir  , ekrandaki  bu hareketlilik ile  kısa olan dikkatin süresi uzuyor  ve çocuk farkında olmadan ağzını açıyor. Siz de bu anı fırsat olarak değerlendirerek hazırladığınız vitaminle dolu çorbayı çocuğunuza  yutturmayı başarıyorsunuz. Diğer kaşık, sonra diğer kaşık ve son kaşık. Tüm çorba bitti .. Çok mutlusunuz ..İçiniz  oldukça rahat. 
 
Sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması için; çocuk yemek öğününün geldiğinin ve yemek yediğinin farkında olmalıdır. Bu da çocuğa yaşayarak kazandırılabilir. Yemek öğünleri gün içerisinde bir rutin olduğunda çocuk yaşayarak yemek yeme davranışını öğrenir. 


12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük