Uzmanlarımız

Psikolog Eda Gökduman( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Çocuğunuzu Kitapsız Bırakmayın!

 

Çocuğun büyüme sürecini ve gelişimini  yeterli düzeyde destekleyebilmek  her anne baba için çok önemlidir.

 
Hamilelik dönemi ile başlayan bu büyük görev  için birçok kitap okuduğunuzu, çocuk doktorunuzdan ve kadın doğum uzmanınızdan bilgiler aldığınızı, öğrendiğiniz her bilginin ne kadar  önemli olduğunun bilinci içerisinde ödevlerinizi titizlikle uyguladığınızı hatırlamışsınızdır.
 
Büyüme ve gelişmenin ayrı anlamlar taşıdığını biliyorsunuz. Büyüme; vücut kütlesinin artışıdır. Çocuğun vücut ölçülerinde zaman içinde ortaya çıkan değişikliklerle ifade edilir. Gelişme ise, bebeğin daha önce sahip olmadığı pek çok biyolojik fonksiyonu kazanmasıdır. Emeklemeye, yürümeye, konuşmaya, kalem tutmaya başlaması gelişim aşaması olarak adlandırılır. Bu tanım üzerinde ilerlersek çocuğunuzun büyümesine ek olarak gelişimini desteklemek için  yeni fonksiyonlar kazanmasına yardımcı olmanız gerekir.
 
Peki; çocuğunuzun gelişimini desteklemek için neler yapmalısınız? Bu sorunun cevabı oldukça uzun. Onunla oyunlar oynamanız,  yaşına uygun oyuncaklar  almanız, yürümeye başlaması için kas gelişimini destekleyen aktiviteler yapmanız, dil gelişimini desteklemek için onunla bol bol konuşmanız  gibi bir çok önerimiz var.
 
Bu yazıda özellikle çocuk gelişiminde büyük yararlarını gördüğümüz  kitaplardan bahsetmek istedim.


12345

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük