Uzmanlarımız

Psikolog Eda Gökduman( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Doğum Öncesi Endişeler

Hamile olduğu müjdesini alan annenin yaşadığı ilk duygu kuşkusuz mutlu olmaktır.   Mutluluğa eşlik eden şaşkınlık ve heyecan sonrasında bu güzel haber baba ile paylaşılmaya hazırdır.

Evliliğinizde büyük bir değişim yaratacak olan bu güzel haber beraberinde bir takım endişeleri de aklınıza getirebiliyor. Bu endişelerin varlığını başlangıçta normal bir süreç olarak kabul ediyoruz. İlk kez yaşamanız, nasıl olacağını, neler yapmanız gerektiğini tam olarak bilememeniz ve büyük sorumluluk gerektiren bu durum sizdeki endişelerin kaynağını oluşturur.
 
Bu endişelerin varlığı sağlıklı bir hamilelik süreci için ne zaman tehlike olmaya başlar sorusunun cevabı: bu endişelerin düzeyinin arttığı zamanlardır.
 
Yaşanan endişeler; anne adayının günlük yaşamını olumsuz etkilemeye, eşi ve çevresi ile iletişiminin bozulmasına neden olmaya başlamışsa , duygu durumun kötüye gittiği ( kişinin zamanla mutsuzlaştığı ) veya bu mutsuzluğun  uzun sürdüğü , endişe yaratan düşüncelerin sıklaştığı,  bazen uyku düzeni ve iştahın bozulduğu durumlarla sıklıkla karşılaşılıyorsa bir tehlike olarak algılanmalı ve kısa zamanda ortadan kaldırmak için gerekli çaba gösterilmelidir.  
 
Bu süreçte anne adayına destek olacak ve onu rahatlatacak ilk kişi güvendiği doktorudur. Eşin ve yakın çevrenin desteği de tüm hamilelik süreci boyunca devam etmelidir.


12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük