Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Stres anında NLP
Misafir
#1 Gönderildi : 23 Ağustos 2010 Pazartesi 11:25:00(UTC)

Sıralama: Guest

Gruplar:
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 44
[Points]: 174

0 Kere Teşekkür Etti.
1 Mesajına Toplam 1 Kere Teşekkür Edildi.
Stres yaşantımızın her anında farkında olmadan yakalandığımız bir tür psikolojik baskıdır. Bu baskıdan kurtulmak her geçen gün kolaylaşırken, insanlarımız maalesef zor olanı seçip kaderine isyan ediyorlar. İsyan etmek kabullenmektir, çözüme odaklanmak ise stresten kurtulmak için başarıya giden büyük bir adımdır.

Günümüzde Nlp uygulamaları ile birçok hastalıklar insan beyninde yok edilmeye başlanmıştır. Hastalık beyinde başlar ve zamanla insanın yarattığı psikolojik kaygı ve kurgularla bedeni sarar.? Hastalık yok hasta vardır? sözü insanların kendilerine farkında olmadan verdiği zararı en iyi şekilde anlatıyor olsa gerek?

Şimdi sizlerle küçük bir NLP uygulaması yapacağız. Altta yazılanları okuduktan sonra gözlerinizi kapatıp, kendinizi o anı yaşıyor gibi hissedin. Ortamdaki sesleri, resimleri görerek ve duyumsayarak anlatılanları yaşayın. Hazırsanız başlayabiliriz artık.

Kendinizi stresli hissediyorsunuz ve vücudunuzun bütün ağırlığını adeta beyninizde taşıyorsunuz. Bir deniz kenarında olduğunuzu düşünün, siz kumsalda otururken tepenizde güneşin tüm vücudunuzu saran sıcaklığını ve dalgaların sahile çarparken çıkartmış olduğu sesi hissedin. Şimdi aklınızdaki tüm olumsuzlukları, size sıkıntı veren her şeyi bir cisim olarak beyninizde sembolize edin. (Bu sembol büyük bir kaya parçası olabilir). Tüm sıkıntılarınızı bu kaya parçasına sıkıca bağladığınızı düşünün.

Ve oturduğunuz yerin hemen sağ tarafına bu kaya parçasını kumların üzerine bırakın. Kum taneciklerinin koca kaya parçasını yavaş, yavaş içine doğru çektiğini hayal edin. Koca kaya parçası artık küçülmeye başlıyor ve her saniye daha da küçülüyor. Şu an bir karpuz büyüklüğünde ve birazdan daha da küçülüp bir portakal kadar ufaldığını görün. Şimdi kaya parçasının zihninizde yavaş, yavaş fındık kadar ufaldığını canlandırın. Sıkıntılarınızda kaya parçasıyla birlikte küçülmeye başlayınca, iyice küçülen kaya?nın birden kumların içine doğru battığını ve gözden kaybolduğunu görün. Beyninizdeki ve vücudunuzdaki boşluğu, güneşin sıcaklığının doldurduğunu zihninizde canlandırdıktan sonra gözlerinizi açabilirsiniz.

Gözlerinizi açtıktan sonra, artık sıkıntılarınızın da bu kaya parçası ile birlikte yok olduğunu fark edeceksiniz.
Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.