Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Çocuğum aşık olmuş!
Rahşan Atasoy Offline
#1 Gönderildi : 24 Ağustos 2010 Salı 20:44:00(UTC)

Sıralama: Member

Gruplar: Registered
[Joined]: 19.8.2010(UTC)
Mesajlar: 14
[Points]: 42

0 Kere Teşekkür Etti.
2 Mesajına Toplam 5 Kere Teşekkür Edildi.
Okulöncesi dönemde çocuklar ergenlik dönemine benzer şekilde "aşkla ilgilenebilirler. Tabii bu dönemdeki "aşk" kavramı oldukça çocuksu ve öğrenilmiş bir duygu durumunu anlatır. Günümüzde televizyonda izlenen filmler ve hatta çizgi filmler aracılığıyla çocuklar sıkça karşı cinse ilgiyi ve bu ilgiyi ifade etmenin değişik yollarını öğrenip, öğrendikleri biçimiyle ifade eğiliminde oluyorlar. Çocukların karşı cinsten başka bir çocukla ilgilenmesi, çevre tarafından da "aşık oldun" şeklinde yorumlanırsa çocuklar da kendi duygularını böyle kategorize etmeye eğilimli olabilirler.

Diğer yandan karşı cinse ilgi bu yaşlarda da görülebilir ve yine ergenlik dönemindeki ilgiye benzer nitelikte olabilir. Ancak yaş ve duyguların gelişim seviyesi dolayısıyla çok daha çocuksudur ve elbette ileriki yaşlardaki "aşk"tan oldukça farklıdır. Bu gibi durumlarda çocuğa empatik yaklaşılması, "O senin çok sevdiğin, çok hoşlandığın bir arkadaşın demek ki" şeklinde geri bildirim verilmesi ve çocuğun ifade ettiği bu sevgiden dolayı utandırılmaması, damgalanmaması son derece önemlidir. Aksi halde bu tarz duygulardan utanması gerektiği mesajını alabilir. Oysa çocuklar, temel güven duygularının gelişimi için özellikle bu yaşlarda her türlü duygularının kabul edilebilir olduğunu ve anne-babalarından her durumda destek ve kabul göreceklerini öğrenmelidirler.
Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.