Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Yenidoğan bebeğinizin ölçümleri
Admin Offline
#1 Gönderildi : 27 Ağustos 2010 Cuma 23:15:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Büyüme ve gelişmesinin göstergesi olarak bebeğinizin kilosu, baş çevresi ve boyu ölçülecektir. Bu ölçüm değerleri bebeğin ilerideki gelişiminin takibi açısından önem taşımaktadır. Ölçüm değerleri toplum ortalamalarıyla karşılaştırılır. Bu değerlendirmeleri fazla önemsemeyin, çünkü ?ortalama? matematik bir işlemin sonucudur ve ?ortalama çocuk? da ancak teorik bir kavramdır.

Kilosu
Yenidoğan bebeğin kilosu farklılık gösterebilir. Beslenme, plasenta ve ırk özelliklerinin etkisi bulunmaktadır. Zamanında dünyaya gelen bir bebeğin ağırlığı 2,5-4,5 kg arasındadır, iri, şişman veya şeker hastasıysanız bebeğinizin de nispeten kilolu olması bek lenir.
Tansiyon, böbrek hastalığı veya preeklampsisi olan ve sigara içen kadınların bebeklerinin ise düşük ağırlıklı doğması beklenir. Er ken doğan bebeklerin de ağırlığı düşük olacaktır. Kız bebekler er keklere göre ve ikiz doğan bebekler de tek doğanlara göre nispe ten hafif olurlar.

Yeni beslenme gereksinimine bağlı olarak bebeğinizin doğumunu takip eden ilk günlerde kilo kaybetmesi normaldir. Artık kendi ye meğini kendisinin sindirmesi gerekir ve; buna alışması biraz zaman alacaktır. Bu dönemde 115-170 gr arasında bir kilo kaybı görülür. Birkaç gün sonra bebeğinizin kilo almaya başlamasını bekleyebilir siniz.

Kilo artışının, bebeğin genel sağlık durumunu yansıtması açısın dan önemi vardır. Düzenli kilo artışı yeterli besin alındığının ve bunların bağırsaklardan emilebildiğinin göstergesidir. Yetersiz ve ya düzensiz kilo artışı veya kilo kaybı ise besin alımının veya bağır saklardan emilimin yetersiz olduğunu düşündürür.

Baş çevresi
Başı vücuduna gö re orantısız bir şekilde büyük tür. Boy uzunluğunun dörtte birini oluşturur. Çocuk büyüdük çe başı vücuduyla daha orantı lı olur. Yenidoğan bir bebeğin baş çevresi ortalama 35 cm ka dardır.

Baş çevresi ölçümü beynin gelişimi hakkında da fikir verir ve muayenenin önemli bir par çasıdır. Başın normalden çok büyük veya çok küçük olması bir be­yin rahatsızlığının belirtisi olabilir.

Göğüs ve karın
Bebeğinizin göğsünün çevresi baş çevresinden da ha dardır. Karnı çok büyük, hatta şişkin görünebilir; ancak karın kaslarının zayıflığı göz önünde bulundurulursa bu beklenen bir durumdur.
Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.