Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Bebeğinizin banyosu
Admin Offline
#1 Gönderildi : 1 Eylül 2010 Çarşamba 23:47:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Bebeğinizi cereyan olmayan, sıcak ve gerekli malzemelerinizi rahatça yayabilmenize fırsat verebilecek büyüklükte olan herhangi bir odada yıkayabilirsiniz. Eğer gerekirse bebeğinizin banyo leğenini fazla ağır olmaması şartıyla, mutfakta veya banyoda doldurabilir ve ardından banyo yaptıracağınız odaya taşıyabilirsiniz.

Küçük bebekleri özel olarak tasarlanmış, kaygan olmayan zeminli plastik bebek küvetlerinde yıkayabilirsiniz. Yıkarken fazla eğilmemek için banyoyu uygun yükseklikte bir set veya masa üzerine yerleştirin. Kalçanızın hizasına gelen bir yükseklik genellikle uygundur. Böylece belinizi de gereksiz yere zorlamamış olursunuz. Bazı bebek küvetleri nin kendi ayakları vardır veya banyo küvetinin içine oturacak şekilde tasarlanmışlardır. Bu tür modeller çok daha kullanışlıdır.
Banyo öncesi

Bebeğinizi soyun, altını temizleyin ve bir havluyla sarın. Nemli bir pamukla nazikçe gözlerini ve kulaklarını temizleyin.
Suyun kontrol edilmesi

Dirseğinizle veya bileğinizin iç tarafıyla suyun sıcaklığım kontrol edin. Su çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. Eğer uygun sıcaklığa karar vermede zorlanıyorsanız bir termomotre yardımıyla sıcaklığı ölçebilirsiniz: 29,4 derecelik bir ısı bebeğiniz için idealdir.
Suya sokma

Parmaklarınızla koltukaltından kavrayarak bir elinizle omuzlarının altından destekleyin. Diğer elinizle bacaklarının ve poposunun altın dan tutun. Gülümseyip tatlı tatlı konuşarak yavaşça suya daldırın.
Yıkama

Bir elinizle omuzlarını ve başını suya girmeyecek şekilde desteklemeye devam edin ve serbest kalan diğer elinizle vücudunu yıkayın.
Sudan çıkarma

İyice yıkayıp duruladıktan sonra yine aynı şekilde destekleyerek kaldırın ve hazırladığınız havlunun üzerine alın.
Kurulama

Bebeğinizi bir havluyla sarıp iyice kurulayın. Altını pudralamayın; pudra kıvrım yerlerinde birikerek cildini tahriş edebilir.
Kız bebeğin yıkanması

Kız bebeğin vulvasının dudaklarını aralayarak içerisini temizlemek gereksizdir ve bu kesinlikle yapılmamalıdır. Sadece alt bezi bölgesini yıkayıp dikkatlice kurulayın.
Kız bebeğinizin altını yıkarken her defasında ön tarafından arkaya (anüse) doğru silmeye özen gösterin. Bu şekilde temizlik yapılırsa, anüsten vulvaya ve uretraya doğru enfeksiyona yol açabilecek bakterilerin taşınması da önlenmiş olur.
Erkek bebeğin yıkanması

Pipisini temizlemek için erkek bebeğinizin sünnet derisini kesinlikle geriye çekmeyin; çok gergin veya yapışık olabilir. Başta deri kıvrım yerleri olmak üzere altını iyice yıkayıp kurulayın. Bebeğiniz üç ila dört yaşına geldiğinde sünnet derisi gevşemiş olur ve kolaylıkla geri çekilebilir.

Sünnet edildikten sonra bebeğinizin bu bölgeden bir kanaması olup olmadığım kon/rol etmeniz gerekir. İlk birkaç gün sızıntı tarzında, birkaç damla kanama olması, şişme ve. hafif bir kızarıklık görülmesi normaldir. Bu durum geçicidir, ancak kanama fazlaysa ve durmuyorsa veya enfeksiyon belirtileri (kızarıklık, şişlik ve ağrı) varsa doktorunuza danışmanız gerekir. Bebeğin yıkanması, penis bakımı ve pansuman konusunda da doktorunuzun önerilerini almayı unutmayın.
Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.