Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Sağlık İçin Kahkaha
Admin Offline
#1 Gönderildi : 17 Ağustos 2010 Salı 12:22:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Kahkaha atın! Kahkaha ve neşeyi hayatınıza daha fazla katarak kendinizi daha iyi hissedebilir ve kış günlerinin yorgunluğunu hafifletebilirsiniz.

Kahkahanın en iyi ilaç olduğuna dair eski inanışı yabana atmamak gerekiyor çünkü yapılan araştırmalar kahkaha ve sağlık arasında güçlü bir bağ olduğunu belirtiyor. İçten bir kahkaha, maruz kaldığımız strese bağlı olarak salgılanan stres hormonunun etkilerini azaltırken, bağışıklık sistemimizin hastalıklarla savaşmasını kolaylaştıran antikor üretimini ve T hücrelerinin etkinliğini arttırıyor. Tıpkı spor yaparken olduğu gibi, kahkaha esnasında esneyen yüz ve beden kaslarımız esniyor, nabız ve kan basıncımız yükseliyor ve daha hızlı nefes alıyoruz. Bu sayede ağrılarımız azalıyor, daha kolay rahatlama ve tüm bunların sonucunda daha iyi bir uyku imkanı buluyoruz. Daha iyi bir hafıza ve daha fazla yaratıcılık için en iyi formül yine kahkaha.

Yaşamımızı olumsuz yönde etkileyen kızgınlık, suçluluk ve stres gibi duyguların yerini kahkaha ve beraberinde getirdiği faydalarına bırakmak ve bunu çevremize bulaştırmak için birkaç küçük ipucu:

Seyrettiklerinize dikkat edin: Boş vakitlerinizde stres yüklü programlar yerine size kendinizi iyi hissettirecek ve iyi bir kahkaha atmanıza yardımcı olacak programlar izlemeye veya dinlemeye özen gösterin.

Karikatürler: En son ne zaman bir karikatür dergisi satın aldınız? Gülmek için çaba sarf edin ve kahkahayı hayatınıza daha fazla davet edecek yayınları, karikatürleri takip etmeyi bir alışkanlık haline getirin.

Bolluk berekettir: Tek başınıza atacağınız kahkahaların etkisini paylaşarak arttırabilirsiniz. Unutmayın, kahkaha bulaşıcıdır ve keyfi en güzel dostlarınızla paylaştığınızda çıkar.

Olaylara farklı bir açıdan bakın: ?Hayat size limon veriyorsa limonata yapın!? cümlesini hatırlayın ve hayatınıza uygulayın! Günlük yaşamın beraberinde getirdiği olumsuzlukları bir gün geride bırakacağınız gerçeği ile ve gülümseme ile karşılayın.

Hayatı çok fazla ciddiye almayın: Hayatı daha hafif bir şekilde yaşamak olumsuzlukların etkilerini azaltır
ve kahkaha için daha fazla yer bırakır.

Deneyin: Her zaman kahkaha atacak bir sebep bulmak mümkün olmayabilir. Ne var ki böyle zamanlarda kahkaha atmak için bir sebep varmış gibi yapmak ve denemek gerçeğinin yarattığı etkinin aynısına sahip olacaktır.
Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir (2)
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.