Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Çocuklarda dikkat yetersizliği
Admin Offline
#1 Gönderildi : 19 Eylül 2010 Pazar 13:14:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Dikkat yetersizliği, hiperaktivite ve dürtüsellik sendromu, bireyin dikkatini odaklayamaması, yerinde duramaması ve hareketlerini kontrol etme sorunu olarak tanımlanır. Erker çocukluk yaşlarııfda anne koruyuculuğu ile örtülen belirtiler, okul yaşamı ile birlikte iyiden iyiye açığa çıkar. Çocuğun akademik başarısını engellemekle kalmaz, sosyalleşebilmesini adeta imkansızlaşürır.

Dikkat yetersizliği, hiperaktivite ve dürtüsellik sendromunu meydana getiren nedenler çok çeşitlidir. O nedenle, esas olarak dikkat, hareketlilik ve hareketlerin seri ve kontrolsüz olma şeklinde özetlenen belirtilerden sadece biri ya da ikisi ağırlıklı olabileceği gibi her üçü de ortaya çıkmış olabilir. Belirtilerin karakteri ve şiddetini de yine bu sendromu ortaya çıkaran sebep belirler. Doğal olarak bireyin topluma kazandırılması konusunda yapılması önerilen tutum ve yaldaşımlar da bireyden bireye farklı olacaktır. Sözün özü, dikkat yetersizliği, hiperaktivite ve dürtüsellik sendromunun nedenleri de belirtileri de tedavi yaklaşımları da bireyden bireye değişiklik gösterir.

Dikkat yetersizliği, hiperaktivite ve dürtüsellik sendromunu teşhis etmek kolaydır. Nedenlerinin belirlenmesi daha zordur. En zor olan da tedavinin seçimi ondan da önemlisi uygulanabilirliğidir. Bu çocukların akademik yaşamlarını sürdürebilmeleri sorunun en başındadır. Kontrol

edemedikleri dürtüsel davranışları nedeni ile yaşıtlarına istemsiz de olsa zarar verirler. İter, kakar, vururlar. Saçlarını çeker, hatta ısırırlar. Sınıfta kurallara uyamaz ve sınıf çalışmasını engellerler. Bu bakımdan öğretmenlerin ve sınıftaki diğer çocukların velilerinin yakınmalarına kayıtsız kalmak mümkün değildir. Ot yandan, bu çocukların topluma kazandırılmaları konusunda da toplumsal kayıtsızlık düşünülemez. Bı durumda, tüm örgütlü toplumlarda olduğu gibi konuya yönelik çözüm üretme çabaları sürmektedir.

Bu konuda çalışan bir öğretim üyesi olarak, bizler de üzerimize düşeni yerine getirme çabası içindeyiz. Bu çocukların dikkatini toplayabilmeleri için somut olarak neler yapılabilir sorusuna yanıt aramak üzere bir çalışma planladık. Dört ilköğretim
okulunda ve yaklaşık 500 öğrenciyi kapsayan bu çalışmada dikkat mekanizmalarını harekete geçirebilmenin yollarını aradık. Çalışmaya başlarken kurduğumuz hipotez, akademik öğrenmede söz konusu olan lisan alanında yeniden kodlama ve yine bu alanda gerçekleştiği öne sürülen tekrar mekanizmalarının beyindeki dikkat mekanizmaları ile olan etkileşiminin varlığı idi. Nitekim, insanın okuyabilmesinde yani harfleri seçebilmesinde oldukça karmaşık dikkat mekanizmalarının varlığı bilinmekte idi. Okuma sorunu olan (disleksik) bireylerin de özde dikkat sorunu olduğu bilinen bir diğer konu idi. Bu nedenle, çalışmaya dahil ettiğimiz 500 çocuğun dikkate dayalı zeka testlerini, dikkat seviyelerini ve kelime haznelerini ölçtük. Bu oldukça zahmetli ve hummalı, ancak orijinal bir çalışma olması nedeni ile de ekibimizdeki tüm arkadaşlara bir o kadar da heyecan verici bir çalışma < >ldu. Sonuçlar, hipotezimizi doğrular nitelikte gelmeye başladıktan sonra da sonuca yaklaşmanın verdiği keyfi almaya başladık.

Sonuçlarımızın istatistik çalışmaları biter bitmez dikkat mekanizmalarında etkili olmasını hedeflediğimiz önerilerimiz sunacağız. Bu önerilerin sadece dikkat yetersizliği olan değil, akademik başarının peşinde olup yoğun dikkate ihtiyacı olan öğrenciler ve akademik çalışma içinde olan herkesin yararına olacağına inancımız sonsuzdur.


Prof. Dr. Dabiha Keskin Paktuna
Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.