Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
hamileyim! ilk bebeğimi emzirmeye devam edebilir miyim?
Andaç Özalp Offline
#1 Gönderildi : 15 Aralık 2010 Çarşamba 15:14:00(UTC)

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
[Joined]: 16.2.2009(UTC)
Mesajlar: 1
[Points]: 3

0 Kere Teşekkür Etti.
0 Mesajına Toplam 0 Kere Teşekkür Edildi.
16 aylık kızımı emziriyorum günde 5 kere. şimdi hamile kaldım ve sütten kesmek istemiyorum. bu konuda tecrübesi olan var mı?
Sponsor  
 
DENİZ NAZLI karadağ Offline
#2 Gönderildi : 9 Ocak 2011 Pazar 20:44:00(UTC)

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
[Joined]: 9.1.2011(UTC)
Mesajlar: 3
[Points]: 9

0 Kere Teşekkür Etti.
0 Mesajına Toplam 0 Kere Teşekkür Edildi.
Andaç Özalp yazılan:
16 aylık kızımı emziriyorum günde 5 kere. şimdi hamile kaldım ve sütten kesmek istemiyorum. bu konuda tecrübesi olan var mı?

ben iyi olmaz diye biliyorum erken doğuma sebep oluyor emdiği için beyni uyarıyor buda doğum olacak sinyali veriyor bence hemen bırak
Admin Offline
#3 Gönderildi : 13 Haziran 2012 Çarşamba 00:53:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.

Anne ve çocuk sağlığının korunması açısından iki çocuk arasında en az iki yıl olması gerektiği önerilse de bazı kadınlar henüz emzirdiği bir bebeği varken yeni bir hamileliği yaşamaya başlayabiliyor.

Bu durumda, düşüğe sebep olabileceği veya emen bebeğe zarar vereceği düşüncesiyle emzirmeyi bırakıyorlar. Bazen de vücudunun emzirmeyi ve hamileliği aynı anda kaldıramayacağı düşüncesiyle emzirmekten vazgeçiliyor. Doğacak bebeğini koruma kaygısı, halen anne sütüne ihtiyacı olan bebeğin bu nimetten mahrum kalmasına sebep oluyor. Halbuki, sağlıklı, dengeli bir beslenme düzeni ile vücudunun ihtiyacı olan gıdayı alabilen hamile annelerin emzirmesinde bir sakınca görülmüyor.


Gebelikte emzirme doğmamış bebeğe zarar vermez, erken doğuma sebep olmaz. Normal sağlıklı bir gebelikte emzirmeye devam etmek, doğmamış bebeği gerek duyduğu besinlerden mahrum bırakmaz. Emzirme sırasında rahim kasılmaları yaşanmasına rağmen bu kasılmalar rahim ağzının açılmasına sebep olmaz. Bunlar normal gebeliğin bir parçasıdır. Eğer anne zor bir gebelik geçiriyorsa veya erken doğum riski varsa tıpkı cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiği gibi emzirmenin bırakılması önerilebilir.

Ne gibi önlemler alınabilir?
Gebelikte emzirmeye devam edilmesi halinde uygulanacak birtakım önlemler olabilir. Örneğin ekstra dinlenmeye ihtiyaç duyan anne, uzanarak emzirebilir. Hamile annenin iyi beslenmesi de önemli. Emzirdiği çocuk 6 aydan küçükse, fazladan günde 650 kalori, ek besinler almaya başlamışsa 500 kalori almalı. Hamileliğin ilk üç ayında fazla kalori almak gerekli değil. Gebelikte emziren kadının süt miktarı 4. ve 5. ayında azalabilir. Eğer bebek 1 yaşın altındaysa bebeğin kilo alımını izleyerek sütün yetip yetmediğini izlemeli. Ayrıca sütün tadında değişme de olabilir. Bu durumda bazı bebekler kendiliğinden daha az emer ya da emmeyi bırakır.

Dr. Arzu İlknur Özdemir - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.