Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Uzamış Hamilelik
Admin Offline
#1 Gönderildi : 17 Ağustos 2010 Salı 15:11:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Pratik olarak, beklenilen doğum zamanında henüz gerçekleşmemiş hamilelik; uzamış hamileliktir. Doğum zamanı, son regl tarihinden itibaren, 40 hafta sayılarak elde edilir. Aslında, bu hesaplanan tarihe göre tam gününde doğuran kadınların oranı %1?dir. Geri kalan %99 oranındaki kadınlar bu tarihin ya öncesinde, ya da sonrasında doğumyaparlar. Genelde, çoğu doğum erken olur.Kadınların %80?i; ?doğum zamanı? olarak adlandırılan, 37-42 haftaları arasında doğururlar. 40 haftayı geçen hamilelik ?uzamış? olarak nitelendirilir. Buna post-term de denir.

Hamileliğin uzamasına neden olan sebepler nelerdir?
Bu bilinmemektedir.Çok az sayıda kadında duruma neden olan faktörlerin nedeni tesbit edilebilmiştir. Bunlar; ultrasonda kolayca teşhis edilebilen fetus anomalileri, plasentada bazı enzim yetersizlikleri ve düşük tiroid hormon seviyesi olarak belirlenmiştir.Ama bunlar, uzamış hamilelik yaşayan kadınlar arasında çok ufak bir oranı temsil ederler.Bazılarında ise, yanlış tarih hesaplanmasından dolayı hamileliğin uzadığı sanılır. 1-2 haftalık yanılgılar sıkça yaşanır.

Tarihteki yanlışlığı, hamileliğin ileri bir döneminde yapılan bir ultrason tetkiki düzeltebilir mi?
Maalesef hayır. Ultrason geç bir dönemde hamileliğin tarihini belirlemede yetersizdir.Bu, teknolojinin yetersizliğinden değil, hamileliğin naturasına uymamasındandır. Çeşitli faktörlerden dolayı, bebekler değişik şekilde büyürler. Bu farklılıklar, özellikle 3. tremestirde daha belirgin olur. Bu dönemde, hamileliğin tarihini belirlemek boşunadır.

Uzamış hamilelikte risk faktörü

Ne gibi faktörler hamileliği riskli grubuna sokar?
Yetersiz büyüme oranı
Bebeğin etrafındaki amniyos sıvısının azalması
Hamilelikte vajinal kanama
Hipertansiyon, preeklampsi
Diyabet

Zamanında hamilelikteki riskleri keşfetmek ve gerekli müdahaleyi yapabilmek açısmdan düzenli ve iyi bir doğum öncesi bakımı önemlidir.Bilinen risk faktörleri haricinde, 42 hafta tamamlanmadan önce ne gibi bir durum hemen müdahale gerektirir?Anne adayının isteği olabilir. Eğer anne endişe duyuyorsa, doğum başlatılabilir, ama bu durumda sezeryan olma olasılığı yükselir, ayrıca normal doğum olsa bile serviksin elverişsizliği söz konusu olabilir.

Post -maturite
Gecikmiş bir bebek post-matür olma tehlikesi altındadır. Bir bebeği post-matür olması, tüm vücudundan, özellikle de karnından yağ kaybedeceği anlamına gelmektedir. Sonuçta, derisi kırmızı ve sanki vücuduna uymuyormuş gibi buruşuk görünecektir ve .soyulmaya başlayabilir. Çok az bebek gerçekten post-matürdür, bununla beraber, post-matürite sadece bebeğin durumuna değil aynı zamanda plasentaya da bağlı olduğundan, hangi bebeklerin risk altında olduğunu tahmin etmek güçtür.

Riskler
Bunların arasında daha uzun ve zor bir doğum vardır ve nedeni post-matür bebeğin genelden daha büyük ve kemiklerinin ve kafatasının daha sert olmasıdır (bu doğum kanalından inişinin hem siz hem de kendisi için daha travmatik olması anlamına gelmektedir) ve aynı zamanda ölü doğum riski de artmıştır (ölü doğum riski 43.haftada iki kat, 44. haftada üç kat artmaktadır). Doğumu başlatmak için yavaş olan bir rahim için başka bir risk de doğum göreceli olarak, yetersiz kalmasıdır.

Zamanı geçmiş bebeklerin takibi

BDT?lerini geçen bebekler yakından takip edilirler, bebeğinizi kontrol etmenin birkaç değişik yolu vardır.

Fetal hareketlerin kaydı: Her şeyin yolunda olduğunu gösteren en kesin bulgu, düzenli fetal hareketlerin saptanmasıdır. Anneler ve bebekler farklı olduklarından, her gebelikte hareket miktarının normali değişkenlik gösterir. Bebeğin hareketlerinin normal olup olmadığı konusunda en iyi hakem sizsiniz ve aktivitesini bir tekme çizelgesi kullanarak takip edebilirsiniz.

Elektronik fetal izleme: Bu yöntem, sürekli bir ses veya kağıda yazdırma ile bebeğin kalp seslerini kontrol etmek için kullanılır. Eğer kalp sesleri olması gerektiği gibi ise, genellikle diğer testleri uygulamak veya doğumu uyarmak gereksizdir.

Ultrason: Amniyos sıvısının miktarını ölçmek için muhtemelen bir ultrason yapılacaktır. Eğer tehlike seviyesi düşükse, gebeliğin indüklenmesi önerilecektir.

Bebeğinizin plesentası
Doğum zamanında plasenta -anne ve bebeğin kanlarını birleştiren organ - daha çok çiğ bir parça karaciğere benzer ve aşağı yukarı bir yemek tabağı büyüklüğündedir ve ortalama 2.5 cm kalınlıktadır. Anneye ait (maternal) tarafı kotiledon denen kama şeklinde parçalara ayrılmıştır.

Plasentanın önemli fonksiyonel işlevleri vardır, hasarlanmaya uyum sağlar, iskemiye (oksijen eksikliği) bağlı hasarları onarır ve yaşlanmaya uğramaz. Normal bir gebelikte yaşlanmanın görülmesi, gebelik süresince farklı plasenta komponentlerinin görünümünde sunum bozukluğuna bağlıdır. Tartışmasız olarak, yine de, gebelik ilerlerken plasenta villüslerinin karakterinde değişimler olmaktadır ve 36. gebelik haftasında küçük kan damarlarının duvarlarında kalsiyum depolanması olabilir ve birçok villüsün yüzeyinde protein depolanması görülebilir. Her iki değişikliğin de besin maddelerinin akışında ve atık maddelerin atılımında sınırlayıcı etkileri vardır, ama bu fetal kan damarları ve villüslerin yakınlığı ile dengelenir ve her iki faktör de besin maddelerinin alışverişini artırır.

Riskler
Eğer doğum doğru zamanda (bu gebelikten gebeliğe değişir ama genelde BDT?nin iki hafta öncesi ve sonrası olarak düşünülür) başlamazsa, plasenta göreceli olarak yetersiz olmaya başlar. Bununla beraber, bu durum yavaş gelişir ve 42. haftada bile plasenta bebeğinizi yeterli miktarda besinle destekleyebilir. Problemler, ara sıra, plasenta beslemekte ve bebeği desteklemekte yetersiz kalırsa oluşur. Bu plasental yetmezlik olarak bilinir ve doğumu uyarmak için bir nedendir.
Sponsor  
 
Calla Offline
#2 Gönderildi : 6 Ocak 2012 Cuma 00:17:00(UTC)

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
[Joined]: 10.2.2011(UTC)
Mesajlar: 8
[Points]: 24
Woman
[Location]: Samsunluyum Viyanada yasiyorum

0 Kere Teşekkür Etti.
0 Mesajına Toplam 0 Kere Teşekkür Edildi.
kizimi 41+3de dogurdum.. allah kimseye vermesin cok zordu son gunler..
16Nisan 2009 20:19 ELA? ? ? 28subat 2012 ADA (beklemedeyiz)
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.