Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Bebeğinizin İlk Nefesi ve Solunumu
Admin Offline
#1 Gönderildi : 17 Ağustos 2010 Salı 15:16:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Bebeğinizin ilk nefesi
Anne rahminin içindeyken bebeğin solunuma, dolayısıyla akciğerlerine ihtiyacı yoktur. Tüm oksijen ihtiyacını plasentadan karşılar ve akciğerleri sönük durumdadır.

Bebeğinizin ilk nefesiyle birlikte akciğerleri havayla dolar ve kalbinde bulunan ve kanın gebelik boyunca plasentadan geçerek oksijenlenmesini sağlayan valf kapanır. Böylece plasenta dolaşımı devreden çıkartılır. Hayati önem taşıyan bu değişikliklerle bir anda bebeğiniz sizden ayrı yaşayabilen, bağımsız bir canlı haline gelmekledir.

Bebeğin ilk nefesini alması bu yönden çok önemlidir. Bu yüzden doğum sonrası bebeğin solunum yolları süratle temizlenir ve ilk nefes geciktiği anda hemen ilkyardımda bulunulur. K vitaminini sentezleyemedikleri için, yenidoğan bebeklere K vitamini iğnesi de yapılmaktadır.

Bebeğinizin solunumu
Doğum sırasındaki gürültülü ağlayışının üstüne bebeğinizin hafif solunumunu duyamayabilirsiniz. Bazen bebeğiniz birkaç saniye boyunca nefes alıp vermeyebilir, bu durum normaldir. Bebekler genellikle burun çekme gibi garip sesler çıkartarak ve düzensiz bir şekilde nefes alırlar.

Bebeğinizin akciğerleri henüz tam olarak olgunlaşmadığından, solunumu da sizinkine göre daha yüzeysel olacaktır. Endişelen menize gerek yoktur, akciğerleri günden güne toparlanacaktır.
Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.