Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Gebelikte göğüslerden neden süt sızar?
Admin Offline
#1 Gönderildi : 17 Ağustos 2010 Salı 17:06:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Gebeliğin başlangıcından itibaren aylar içinde anne vücudunda pek çok farklılaşma ortaya çıkar. Meme dokusundaki değişiklikler sonucunda, meme süt üretmeye hazırlanır. Genel olarak, gebeliğin dördüncü ayından sonra memede "kolostrum" adını verdiğimiz ilk süt yapılmaya başlar. Bazı anneler bunu hissedebilirler. Pek çok anne ise, farkına varamaz. Zaman zaman bu süt, özellikle gebeliğin son aylarında meme başından sızabilir. Bu normal bir durumdur.

Her anne bu olayı yaşamaz. Ayrıca, her gebe kadında memede gelişen bu değişiklikler aynı zamanda ve aynı belirginlikte yaşanmaz.

Kolostrum adı verilen ve anne memesinden gelen bu süte aynı zamanda "altın sıvı" benzetmesi de yapılır. Bu isim adı geçen bu sütün bebek için önemini ifade etmektedir. Gerek besleyici özellikleri gerekse içerdiği bağışıklık cisimcikleri ile bebek için çok yararlı ve bu nedenle çok kıymetlidir.

Doğumdan sonraki ilk 3-4 günde üretilen kolostrum daha sonraki günlerde azalır ve sütün be¬sin bileşimi değişir. Anne, yaklaşık ikinci haftadan sonra olgun süt üretmeye başlar. Aradaki zaman içinde üretilen süte de "geçiş sütü" adı verilir.

Prof.Dr.Benal Büyükgebiz
Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.