Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
İlk 1 yılda anne-babanın rolü
Admin Offline
#1 Gönderildi : 26 Ağustos 2010 Perşembe 15:02:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
İlk 1 yılda anne-babanın rolü belki de yaşamdaki tüm diğer dönemlerden daha hayatidir. Öncelikle bu dönemde bebek dış dünyanın nasıl bir yer olduğunu öğrenir. Sevecen, mutlu, sıcak ve ona kulak veren bir dünyayla mı karşı karşıya, yoksa huzursuz, mutsuz, kaotik, öfkeli bir dünyaya mı doğdu? Bu nedenle de anne-babanın bu döneme iyi hazırlanması, bebeğin bütün ihtiyaçlarının karşılanabileceği bir düzen oluşturulması, aile içi huzurun ve karşılıklı desteğin oluşturulması için çaba gösterilmesi bu dönemde çok önemlidir. Çünkü anne-babanın ilk ve en önemli görevi, dünyanın güvenilir bir yer olduğunu öğretmek ve bebeğin güvende hissetmesini sağlamaktır. Bebeğin koşulsuzca sevildiğini hissetmesi, ağladığında bir ihtiyacı olduğunda bunun fark edilip şefkatle karşılanması, temiz, rahat, huzurlu bir ortamda olduğunu bilmesi tüm diğer gelişim alanları için temel oluşturur.

Bu dönem, temel alışkanlıkların kazanılması için de önemli olduğu için mümkün olduğunca bebeğin ritmine uyum sağlamak gerekir. Başlangıçta daha sık beslenme ihtiyacında olan ve daha sık uyanan bebek, bir süre sonra daha çok uyur ve daha bol miktarda ama daha seyrek olarak yer. Bütün bunların doğal bir dengesi vardır. Bu dengeye izin vermek ve gereksiz kaygılarla zorlayıcı olmamak burada esastır. Mümkün olduğunca erkenden bebeğin odasının ayrılması, ona iyi ve sağlıklı bir uyku alışkanlığı kazandırmak için önemlidir. Emzirmenin yanı sıra 6. aydan itibaren değişik gıdalarla tanıştırılması, katı beslenmeye ve biraz çiğnemeye alıştırılması gerekir. Bebeğin gelişiminin izin verdiği her türlü yeniliği denemesi gerekir. Gerek ilk bebeklik döneminde gerekse 1 yaş civarındaki aşırı koruyucu yaklaşım, tüm çocukluk döneminde uyku, yemek ve davranış sorunlarına neden olabilir. Örneğin; boğulur düşüncesi ile pütürlü gıda yedir-memek ve blender kullanmak uzun yıllar sürecek bir yemek yeme sorununa neden olabilir. Ya da anne-babanın yatağında yatmaya alışan bir bebek uzun yıllar bu alışkanlığını sürdürebilir. Bu nedenle de yaşına uygun olmayan korku sorunları yaşayabilir. Bebeğin çevredeki uyarıcılarla temasını engellememek, her şeyi keşfetmesine fırsat vermek gerekir. Zarar görür, düşer, mikrop kapar gibi endişelerle bebeği fazla korumak birçok şeyi deneyememesine ve öğrenememesine neden olur.

Pedagog Belgin Temur
Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.