Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Hamilelikte yaşanabilecek 8 duygusal dalgalanma
Admin Offline
#1 Gönderildi : 26 Ağustos 2010 Perşembe 15:23:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
1-Değişken ruh hali: Anne adaylarının ani- den parlaması, normalde ağlamadığı şeylere ağlaması, alınganlık göstermesi, bir iyi bir kötü hissetmesi gibi durumlardır. Etraftaki insanlar tarafından bu durum kolay anlaşılamayabilir, Tüm bunlar vücudundaki değişen hormon seviyesine, vücut ağırlığı ve şekline verdiği tepkilerdir. Ayrıca, hamilelikle birlikte yaşam döngüsü çok daha fazla sorgulanır. Doğum-yaşam-ölüm gibi kavramlar daha somut olarak fark edilir. Varoluş üzerine daha fazla duygu ortaya çıkabilir.

2- Yeni bir beden: Hamilelikte alınan kilolarla birlikte kadının beden imajı da değişir. Normalde giydiği kıyafetleri giyemez. Gözüne pek de estetik gelmeyen birkaç hamilelik kıyafetini sıraya koyarak giyer. Normalde çok sık gideceği bir ortama çok daha içine sinmeyen bir kıyafetle ve kendini şişman hissederek gitmek zorundadır. Anne olacağı için tam bir kadındır ama görüntüsünden dolayı seksi, çekici ya da "dişi" hissetmeyebilir. Kadının yeni bedenini, kilolarını, şişen yüzünü, elini, ayağını kabul etmesi kolay olmayabilir. Bir daha eski bedenine geri dönememe korkuları yaşayabilirler. Ama bu durum ne kadar hamileliğe özgü olarak yaşanır ve kabullenilirse, annenin bu değişimle baş etmesi o kadar kolay olur.

3- Cinsel hayatın ilişkilerdeki yeri: Özellikle hamilelik ve doğumla birlikte kadının değişen vücut imajını kabullenmemesi, cinsellikten kaçınmasına yol açabilir. Cinsel hayatı sekteye uğratabilecek bir diğer konu, cinsellik yaşamının bebeğe bir zarar verip vermeyeceğidir. Birçok çift bu yüzden cinsel aktivitelerini durdurma ya da azaltma yoluna giderler. Bu konuda endişelenmek yerine, doktorlarının önerilerini dinlemek yerinde olacaktır.

4- Yaşam şekli değişir: Hamilelik, kadının yaşam şeklinin de değiştiği bir dönemdir. Eskisi kadar yoğun ve yorucu şekilde çalışamaz.
Hareketleri çok daha kısıtlı olacaktır, bile istediği pozisyonda yatamaz. Bu değişiklikler kimi anne adaylarınca olumlu karşılanırken, kimi adaylarda sıkıntıya yol açabilir. Özellikle bebek büyüdükçe, anne adayı işini istediği gibi yapamamaktan şikayetçi olabilir.

5- Uyku düzeninin bozulması: Hamileliğin özellikle de son ayları, uyku düzeninin bozulduğu, anne adayının sık sık uyandığı, istediği pozisyonda yatamadığı bir dönemdir. Bu yüzden yorgunluk, gerginlik, irritasyon hisleri yaşayabilirler.

6- Belirsizlik 'Beni ne bekliyor?": Hamilelikte en çok kaygı yaratan konu doğacak olan bebek hakkında yaşanan belirsizliktir. "Nasıl bir doğum olacak? Bebek sağlıklı olacak mı? Ben nasıl bir anne olacağım?" gibi sorular anne adayının aklında döner durur. Bu durum, anne adayının kişilik yapısına göre şekil alır. Normalde kuruntulu bir kadın, hamilelik döneminde yaşanan birtakım belirsizliklerden dolayı daha da kaygılı hale gelebilir. Diğer bir önemli kaygı kaynağı da daha önce yaşanan düşüklerdir. Eğer anne adayı daha önce bir düşük yaşadıysa, şimdiki bebeğin sağlığı ile ilgili yoğun kaygılar ya da yerli yersiz suçluluk duyguları taşıyabilir. Bebeğe zarar vermemek adına kendini aşırı kontrol altında tutmaya çalışıp, dönemi biraz daha zorlaştırabilir.

7-Kendini güçlü hissetmek: Anneliği deneyimlemeye hazır birçok kadının, hamileliğinin özellikle 2. trimester aşamasında yaşadığı önemli bir duygu, kendisini güçlü hissetmesi, kendine güvenmesi ve iç huzurunu yüksek şekilde hissetmesidir. 2. trimester'da vücut imajı henüz değişmemiştir ve anne adayı, dünyaya bir çocuk getirebiliyor olmanın gücünü, bütünlüğünü ve güzelliğini hisseder.

8-Konsantrasyon düşüklüğü: Anne adayının odağı bebek ve hamilelik süreci olduğunda, ilgilendiği diğer meseleler (iş, arkadaş, ilişkileri gibi...) daha ikincil düzeyde kalabilir. Çalışan anne adayı işine daha az ilgi duyabilir ve motivasyonu, yaşadığı fiziksel zorlanmalar yüzünden de daha düşük olabilir. Bu durum, yaptığı işe yoğunlaşmasını güçleştirebilir.

Psikolog Gonca Şensözen
admin: 2 Kişi mesajın için Teşekkür Etti.
neslihan arslan 20.10.2010(UTC) Tarihinde, Neşe ÖZBEN 11.11.2010(UTC) Tarihinde
Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.