Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Hamileliğin Son 3 Ayındaki Riskler
Admin Offline
#1 Gönderildi : 17 Ağustos 2010 Salı 13:52:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Son 3 ayına girmiş anne adaylarında her şeyden önce, bebeğin artık hızla ki lo almasına bağlı olarak fiziksel bir ağırlaşma görülür. Bebeği taşıyan ra him, artık göbek hizasını geçer ve mide ye, kaburgaların altına doğru bir baskı ve yanma hissi görülebilir. Mideye olan baskı nedeniyle yanma, ekşime şikayet leri olabilir. Bu dönemde hamilelerin beslenmesi uzun aralıklarla fazla mik tarda porsiyon yeme şeklinde olmama lı, öğün araları düzenli tutulmalı ve doktor tarafından belirlenen diyet liste lerine uyulmalıdır. Mide asidinin ye mek borusundaki tahrişine karşı dokto ra danışarak çeşitli antiasitler kullanıla bilir.

Bebeğin ağırlığının artmasına ve anne vücudundaki çeşitli eklem ve kemikler de oluşan fiziksel değişikliklere bağlı olarak, bel ve kasıklarda ağrılar başla yabilir. Bu süreçte bilinçli bir şekilde yapılan, hamilelere göre hazırlanmış çeşitli jimnastik hareketleri bu şikayet leri oldukça azaltır.

Son 3 aylık dönemde, bacak krampla rında bir artış görülebilir. Kalsiyum eksikliğine bağlı olduğu düşünülen bu şi kayet için, doktorun belirlediği bir şekilde başlatılan kalsiyum tedavisi başa rılı olur.

Yine çok karakteristik bir fiziksel deği şiklik, son üç ayda hamilelik ödeminin başlamasıdır. Özellikle bacaklarda yo ğunlaşan bu durum doktor tarafından yapılan hamilelik muayenelerinde ha milelik dosyalarında sürekli kaydedil mesi gereken bir durumdur. Beraberin de tansiyon yükselmesi ve idrarda pro tein kaybı yoksa tek başına ödemin kli nik olarak bir tehlikesi yoktur. Ayakları havaya kaldırarak yapılan yatak istirahatı ödemi azaltır. Tabii ki olayın ger çek tedavisi doğumdur. Bu dönemde varislerde bir artma olabilir. Ağrı ve şiş me ileri durumdaysa yine doktor göze timinde uygun varis çorapları kullanıla bilir.
Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.