Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Üçüncü 3 Aylık Dönemde Yaptıracağınız Testler
Admin Offline
#1 Gönderildi : 17 Ağustos 2010 Salı 13:57:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Üçüncü üç aylık hamilelik dönemi doğum öncesi ziyaretlerinizde, doktorunuz sizden idrar örneklerinizi almaya devam edecektir. Bu testler de, ötekiler gibi olası Preeclampsia, İdrar Yolu Bozuklukları ve öteki durumların tespitini öncelikli kılar. 35 ila 37. haftalarda, B Grubu Streptococcus Bakterisi denilen yaygın bir enfeksiyon adına testler söz konusu olur. Eğer bu testin sonucu pozitif çıkarsa, hamilelik sürecinizde antibiyotik almanız gerekebilir; bu, bakterinin bebeğe geçmesine engel olabilir. (Ancak hamileliğiniz esnasında B grubu Streptococchis bakterisi / idrar yolu enfeksiyonunu kapmış veya daha önceki hamileliğinizden olma bebeğinize bu bakteriyi zaten geçirmiş iseniz, bu manada herhangi bir teste tabi olmanız gereksizdir; zira bu koşullarda söz konusu hastalığın tedavisine de zaten hamileliğinizde otomatik olarak başlanmış olmalıdır.)

Bu dönemde karşılaşabileceğiniz öteki testlerin bazıları ise şöyledir:
Eğer kan glukozu / şekeri düzeyiniz, glukoz direnç testi esnasında yükselirse, bir glukoz tolerans testine tabi tutulabilirsiniz. Bu test, hamilelik özel diyetine gereksinim duyup duymamanız gerektiğini belirleyecektir.
Kanınız, Anemi rahatsızlığı için kontrol edilebilecek, özellikle de ikinci üç aylık hamilelik döneminizin sonlarına doğru yeniden test edilmediyse, veya hamileliğinizin erken döneminde Anemi söz konusu ise, kesinlikle buna yönelinebilecektir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara maruz kalmışsanız, Syphilis, Chylamydia, Gonorrhea veya HIV gibi virüslere karşı test yaptırmak durumunda olabileceksinizdir.

Eğer Plasenta Previa veya Düşük Tabanlı Plasenta gibi özel durumlara, erken dönem ultrasonografiniz esnasında rastlamışsanız, plasentanızın asli konumunu saptayabilmek için bir ultrason daha çektirmek durumunda olabilirsiniz. Eğer ultrason teşebbüsünüz tıp uzmanınızca yüksek derecede riskli görülürse, uzmanınız, bebeğin sağlığını da gözeterek, sizden bir nevi biyofizik profil veya stres yokluğu testi talep de edebilir. Bu testlere ne zaman veya ne sıklıkta devam ettiğiniz, bakıcınızın test gerekçelerine bağlı olarak değişim gösterir.

Eğer doktorunuz, bebeğin gelişiminden endişe ederse, bu aşamada bizden periyodik ultrason talep edebilir ve siz ile bebeğinizin amniyotik sıvı derecesini tetkik edebilir. Öte yandan hamileliğiniz normal seyrinde olduğu halde, olası adet tarihinizi geciktirdiyseniz de, bebeğinizin sağlığının iyi olup olmadığını anlayabilmek için birtakım testlere tabi olabilirsiniz. 40 ila 41. haftalar arasında, tam ölçekli bir biyofizik profil testi, ya da size uyarlanmış bir diğer biçimini yaşamanız olasıdır; bu test kendi içinde stres yokluğu testini de getirir ve bu testte bebeğinizen nabız ölçüsü ile içinizdeki amniyotik sıvının ölçeği tespit olunur. Bu testler ekseriyetle haftada iki defa tyaptırılır ve bu karar genellikle doktorunuzun görüşlerine göre değişkenlik arzeder. Buna göre de, hamileliğin düzgün seyrinde tamamlanıp, doğuma doğal yollarla yaklaşılıp yaklaşılmadığı tıbbi zeminde ve güven içinde anlaşılır.
Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.