Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Emzik Bağımlılığı
Admin Offline
#1 Gönderildi : 17 Ağustos 2010 Salı 14:04:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Sevgili anne ve babalar bebeğinizin dünyaya gelme telaşını yaşarken zaman akıp geçiyor doğum anı geliyor. Evin en yeni üyesi minik bebek dünyaya gözlerini açıp etrafa meraklı gözlerle bakmasının sizde uyandırdığı duyguların tarifi mümkün değil öyle değil mi ?

Ya sonraki ağlamalar sizde ki o susturma telaşı ve neyi var acaba kaygıları.

Karnı mı açıktı yoksa altını mı ıslattı? Yok yok gazı var galiba. Aman Allah?ım ne yapsak susmuyor. Ne yapmak lazım deyip de bu işten anlayan büyüklerinize danıştığınız zaman ki kaçınılmaz cevap ?emzik verin hemen susar!?

Bebekler neden emzik kullanır ya da anne babalar neden bebeklerine emzik kullandırır? Emzik kullanan bebek neden sakinleşir yada emzik kullanmak doğru mudur?Ne gibi sakıncaları olabilir?Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı dikkatle okuyun .

Emme refleksi
Bebek emme refleksiyle doğar. Emme refleksi bebek daha anne karnında iken gelişir. Emme refleksinin en kuvvetli olduğu an doğumdan sonraki 20-30 dakikadır. Bebek bu sürede emzirilmezse emme refleksi geçici olarak zayıflar ve bu zayıflama 1-1.5 gün devam eder. Bu nedenle bebeğin doğduktan sonra ilk yarım saatte anne memesine konulması çok önemlidir.

Bebeklerde emzik neden kullanılır?
Emmek bebek için duygusal doyum ve haz kaynağıdır. Bebek dış dünya ile iletişimini emerek kurar ve emdiğinde kendini güvende hisseder. Bebeğin emmesi ile huzursuzluğunun gitmesi ve ağlamalarının kesilmesi işte bu sebeplerdendir. Bebeğin emmesi ile sakinleşmesi ve bir süre sonra uykuya dalması anne babaları emzik kullanımına doğal olarak itmektedir.

Oysa ki bebek emme ihtiyacını yalancı emzikler yerine annesini emerek daha sağlıklı olarak karşılar. Bebek annesini emerken hem karnını doyurur hem de diğer saydığımız tüm güven duygularını , anne ile olmanın verdiği hazzı, doyumu ve sakinleşmeyi bir arada yaşar.

Emzirme anne ile bebek arasında güçlü bir bağ sağlar. Emzirme bebeğin duygusal gereksinimlerini karşılar. Dolayısı ile annenin bebeğini emzirmesi ile onun sadece doyduğunu düşünmesi yanlıştır. Sık sık emzirilen bebekler Duygusal yönden gelişirken güven duyguları ve zeka gelişimleri olumlu yönde artmaktadır.

Emzirme bebeğin diş sağlığı için yararlıdır. Memeden emmek, bebeğin diş ve çene gelişimi için daha uygundur. Memeden emerken enerji harcayan bebeğin çene kasları daha kuvvetli olur. Düzgün gelişen bir çenede çıkan dişler daha düzgün ve sağlıklı olur.

Emziğin faydaları nelerdir?
Emzik kullanılmasını koşulsuz olarak her bebeğe tavsiye etmek doğru değildir. Emziğin en büyük faydası bebeğin emme duyusunu tatmin etmesine yardımcı ol masıdır. Eğer zor sakinleştirilebilen bir bebekse ve sakinleşmek için emmek isti yorsa emzik kurtarıcı olabilir. Bu arada sık emmek yeni doğan bir bebek için nor maldir, ancak bebek sürekli emzik emmemelidir.

Emzik seçimi nasıl yapılmalıdır?
Çeşitli emzik türleri vardır. Kauçuk, sili kon, damaklı, damaksız gibi. Kauçuk ve ya silikon olmasının sağlık açısından bir birlerine üstünlükleri yoktur, kauçuk do ğal ve daha dayanıklı bir malzemedir. Her koşulda emzik yıpranmaya başladı ğında yenisi ile değiştirilmelidir. Burada önemli olan bebeğin seçimidir. Emziğin damaksız olması anne göğsüne daha çok benzediğinden bebek tarafından daha doğal hissedilir, ancak uzun süre kulla nımlarda damaklı olması damak yapısı nın daha çok korunmasını sağlayabilir. Bir diğer özellik ise emziğin bebeğin ağ zına girmesini önleyen kısmı, emzik taba nıdır. Bu tabanın yuvarlak veya burnu açıkta bırakan tipleri mevcuttur, önemli olan bebeğin burnunu kapatmaması ve nefes almasına izin vermesidir, delikli tipleri tercih edilebilir.

Emzik kullanımında nelere dikkat edilmelidir?
Eğer emzik kullanmak gerekiyorsa te mizliğe maksimum dikkat edilmelidir. Kirli emzikler çeşitli enfeksiyonların ve ağızda pamukçuğun kaynağı olabilirler. Biberonlar gibi emzikler de kaynatılarak steril edilebilirler. Emzik, yere düştüğün de kesinlikle tekrar bebeğe verilmemeli dir. Eğer evde yere düştü ise tercihen sıcak akan suyun altında çalkalanarak be beğe tekrar verilebilir. Eğer dışarıda yere düştü ise emzik sıcak su ile sabunlanmalı ve sonra bebeğe verilmelidir. Emziğin ucuna hiçbir şekilde tatlı bir şeyler (bal, pekmez, reçel, şeker gibi) sürülüp bebe ğe verilmemelidir. Bu erken diş çürükle rine yol açacağı gibi, bebeği gereksiz yere şekerli tatlara alıştırmış olur.

Emzik kullanman bebeklerde gözlenen olumsuzluklar
Yapılan araştırmalara göre emzik kullanan bebekler kullanmayan bebeklere göre anne sütünü daha erken bırakıyor. Ayrıca yine emzik kullanan bebekler ve kullanmayan bebekler üzerinde yapılan araştırmalara göre emzik kullanan bebeklerde büyüme geriliği saptanmıştır.

Ne zaman bıraktırılmalı?
Uzmanlara göre emziğin en geç iki yaşında bıraktırılması şart aksi takdirde bebeğinizin diş ve damak yapısında 3-4 yaşına kadar emzik kullanan çocuklarda ise çene ve yüz yapısında bozulmalar meydana gelebiliyor. 4 yaş ve sonrası için emzik kullanan çocuklarda kulak ve burun hastalıkları sıklıkla gözlenebiliyor.

Emziğe alışan bebeğin emzikten ayrılması hiçte kolay olmuyor, bunun için bir dizi önlem almak gerekiyor. Asla bebeğiniz gergin, sinirli ve huzursuzken emziği onu susturmak için tek çare olarak görmeyin çünkü o an bebeğinizin emziğe değil sizin şefkatli dokunmanıza ve ilginize ihtiyacı var.

Nurcan ÇİMRİN - Psikolojik Danışman
Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.