Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Yenidoğan Bebeğinizle Bağ Kurmak
Admin Offline
#1 Gönderildi : 17 Ağustos 2010 Salı 14:14:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Doğumdan sonra ilk 72 saat içinde yenidoğan bebeklerle anneleri arasında duygusal bir bağ kurulur, ancak ilk görüşte bir ?yıldırım aşkı? da beklenmemelidir.

Bağ kurma çok özel bir süreç, bebeğinizle birbirinizi sevmeyi öğreneceğiniz olağanüstü bir deneyimdir. Bu ilişki bebeğinizi görür görmez oluşmaya başlayabildiği gibi kurulması aylar da alabilir ve bir arada zaman geçirdikçe güçlenir. Bağ kurma, yalnızca karşılıklı olarak duygusal anlamda birbirini ödüllendirme değildir. Bebeğinizin uzun vadeli gelişiminde en az beslenme ve sıcaklık kadar önemlidir.

Fiziksel ihtiyaçlarına yetişme çabası içinde bebeğinizin duygusal bir dünyasının da olduğunu gözden kaçırabilirsiniz. Bebeğinizin sağlığı açısından uzun dönemde en büyük tehlike sevgi ve ilgi noksanlığıdır ve ilk haftalardan itibaren bebeğinize göstereceğiniz duygusal yakınlık büyük önem taşımaktadır.

Annelik sevgisi kısmen hormonal etkilere bağlıdır, bu yüzden bu duyguyu hissetmiyorsanız kendinizi suçlamayın. Bu duygu bazen geç ve yavaş yavaş oluşsa da genellikle süt vermeyle başlamaktadır. Annelik sevgisinde süt salgısını uyaran hormonların da kısmen etkisi bulunmaktadır.

Yenidoğan bebeklerini ilk kucaklamalarında annelik duygusunu hissedememek anneyi şoka uğratabilir. Bu eksikliğin nedenleri arasında doğum sırasındaki komplikasyonlar, doğum konusundaki gerçekdışı beklentiler, aşırı bitkinlik, hormon seviyelerindeki dalgalanmalar ve hatta annenin kendi çocukluk tecrübeleri gibi çeşitli sebepler bulunabilir. Bu ?durgunluk? bir saatten bir haftaya kadar sürebilir, ancak nadiren daha uzun bir süre de devam edebilir.

Bağ kurma
Sıcaklığınızı ve kalp atışlarınızı hissedebilecek şekilde göğsünüze yatmak, bebeğinizi çok mutlu edecektir.

Sorunsuz bir doğum yaşadıysanız ve doğumdan hemen sonra bebeğinizi kucağınıza alabildiyseniz, bebeğiniz size çabuk karşılık verebilir. Bunu size bakarak ve hatta hemen göğsünüzü emerek gösterebilir. Siz de böylece içinizden kabarıp taşan sevgi selini hissedebilirsiniz. Bebeğiniz bedeninizin yakınlığını hissedecektir, kokunuzu tanıyacak, sesinizi duyacak, gözlerinizin içine bakacak ve belki de ilk defa göğsünüzdeki sütün tadını alacaktır.

Bütün bunlar onu sakinleştirecek ve kendini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.
admin: 1 Kişi mesajın için Teşekkür Etti.
ayşegül görmez 18.2.2011(UTC) Tarihinde
Sponsor  
 
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.