Hoşgeldiniz (Küçükİnsan için belirlediğiniz kullanıcı adı-mail adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz) Arama | Aktif Konular | Giriş

Yeni Konu Cevapla
Yenidoğan Bebeğiniz İçin Oyuncaklar
Admin Offline
#1 Gönderildi : 17 Ağustos 2010 Salı 14:16:00(UTC)

Sıralama: Administration

Gruplar: Registered, Registered, Registered, Registered, Administrators
[Joined]: 8.8.2010(UTC)
Mesajlar: 178
[Points]: 549
[Location]: İstanbul

1 Kere Teşekkür Etti.
30 Mesajına Toplam 46 Kere Teşekkür Edildi.
Bir yenidoğan çoğu oyuncağı idare edemez, çünkü vücudu üzerinde kontrolü yoktur. Hâlâ çevresindeki dünyanın duyularını seçiyordur. Sadece duymak ve görmek, kendisini eğlendirmek ve gelişen beynini uyarmak için gereken şeylerin tamamıdır. Bir yenidoğan için en ilginç sesler ebeveynlerinin sesleridir. Ve en ilginç görüntüler ise ebeveynlerinin gülerken, konuşurkenki yüzleridir. Bebeğin ilk iki ayında mümkün olduğu kadar onunla vakit geçirin, ona kendinizi ve dış dünyayı tanıtın.

Çocuğunuzla beraber olmadığınızda, eğlenceli bir dürtü sağlamanın başka yolları da vardır. Yenidoğanlar iyi duyarlar, müzik dinletmek ve şarkı söylemek onları sevindirir. Görme duyuları çok keskin değildir. En iyi, gözlerinin bir adım önündeki şeyleri görürler. Yavaş hareket eden ve canlı görünen, zıt renkteki objeleri, özellikle sarı-lacivert, mor-siyah olanları almak onlar için kolaydır. Bazı şirketler, bebeğinizin karyolasına sallanan müzikli ilginç objeler pazarlarlar. Siz de kendinizinkini, renkli kâğıt, kurdele ve aliminyum folya ile yapabilirsiniz. Çocuğunuzun kafasını henüz düz tutamayacağını unutmayın. Bu yüzden, bebek tam kafasının üzerindeki hareketli bir objeyi izleyemez. Araştırmalar göstermiştir ki, çoğu bebek sağ tarafına bakar. Bunları göze alarak, hareketli ve uyarıcı şeyleri yerleştirin ama bebeğinizin neyi tercih ettiğinin farkına varın.

Yaklaşık üç aylıkken bebekler organları üzerinde kontrol geliştirirler. Eğilmezler, ellerini ve ayaklarını havada sallarlar, yerde yuvarlanırlar ve kafalarını düz tutarlar. En favori iki oyuncakları, kendi elleridir. Objeleri idare ederken, elleriyle tutup bırakırlar, bir elindekini diğerine geçirirler. Parmaklarını oynatırlar ve yüzlerini hissederler. Genellikle almak için birçok denemeye ihtiyaç duyulan, dikkat çekici oyuncaklara ulaşırlar. Bunlar motor gelişimindeki ilk el göz koordinasyonu basamaklarıdır. Bu zamanının en iyi oyuncakları bebek ona vurduğunda veya dokunduğunda ses çıkaranlardır. Bazıları, elektronik diğerleri ise eski moda çıngıraklardır. Bu oyuncaklar kolay bir şekilde ses çıkartmalıdır. Çünkü bebeğiniz çok fazla güç, yetenek ve sabıra sahip değildir. Yumuşak ve sıkılabilir oyuncaklar küçük ellerin keşfi için iyidir.

Bazı durumlarda birazcık beceri tehlikeli bir şey olabilir. Üç aylık bir bebek bir şeylere uzanarak sorun yaratabilir. Sonunda onun harekete geçeceğini düşünebilirsiniz. Eğer objeler, bebeğin karyolasının yakınındaysa, ulaşamayacağı yerlere taşıyın. Üç aylık bir bebek kafasının üzerindeki şeyleri izleyebilecek görüş ve kafa kontrolünü geliştirmiştir. Karyolanın üzerindeki bir ipe dizili oyuncaklar güvenlik açısından tehlikelidir. Bebeğiniz iple boğulabilir. Bununla beraber bireysel oyuncakları bebek arabasına veya yüksek bir sandalyeye bağlamak iyidir. Bu yaşta oyuncakla dolu bir masaya oturduğunda, sevdiği oyuncaklara uzanacaktır. Çünkü ince motor gelişimini kontrol edemezler. Çabucak oyuncakları yere düşüreceklerdir (Bu daha sonra gelecek kasıtlı atma oyunundan farklıdır). Düşürdüğü oyuncakları almada yardımınıza ihtiyacı "vardır.
Sponsor  
 
özlem karapınar Offline
#2 Gönderildi : 19 Mart 2011 Cumartesi 01:22:00(UTC)

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
[Joined]: 26.1.2011(UTC)
Mesajlar: 2
[Points]: 6

0 Kere Teşekkür Etti.
0 Mesajına Toplam 0 Kere Teşekkür Edildi.
Vücudunu kontrol edip oynayamıyor fakat elinizdeki oyuncağı ilgiyle takip edebiliyor, örneğin renkli kuklalarla şarkı söylediğiniz zaman gülümsüyor çıngırağı salladıkça onu takip ediyor, bu da ağlarken dikkatinin dağılmasına en azından bir süre de olsa sakinleşmesine yardımcı oluyor.
Hızlı Cevapla Hızlı Cevabı Göster
Bu konudaki kullanıcılar
Misafir
Yeni Konu Cevapla
Forumu Atla  
Bu foruma yeni bir konu gönderebilirsiniz
Bu forumdaki konulara cevap yazabilirsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silebilirsiniz.
[You can edit your posts in this forum.]
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy verebilirisiniz.